Szczepionka na koronawirusa – ile będzie kosztować?

0 186
64 / 100

Stephane Bancel, prezes spółko Moderna, w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Welt am Sonntag” powiedział, że szczepionka na koronawirusa stworzona przez jego firmę, będzie oferowana rządom w cenie 25-37 dolarów za dawkę. Ostateczna cena ma być zależna od wielkości zamówienia.

Jak donosi Reuters, Komisja Europejska chce zrobić wszystko, aby wynegocjować z Moderną cenę poniżej 25 dolarów za dawkę. Bancel przy tym potwierdza, że negocjacje z Unią Europejską trwają i są konstruktywne. Jednak, co najważniejsze – umowa na dostawę szczepionek może być gotowa już za kilka dni.

Na ten moment Moderna ma dostarczyć 100 mln dawek do USA, 56 mln do Kanady, 50 mln do Wielkiej Brytanii i 4,5 mln do Szwajcarii. Jednocześnie spółka deklaruje, że w 2021 roku może dostarczyć na rynek od 500 mln do nawet 1 mld szczepionek. W przypadku szczepionki tej firmy również potrzebne są dwie dawki. Skuteczność wynosi 95%.

Na ten moment tańsza na pewno będzie szczepionka na koronawirusa od Pfizera i BioNTech. Rząd Stanów Zjednoczonych wynegocjował 19,5 dolara za dawkę. Unia Europejska zamówiła 300 mln szczepionek. 18 milionów trafi do Polski. W tym przypadku również potrzebne są dwa zaszczepienia, a skuteczność wynosi 95%. W tym przypadku jednak problemem jest temperatura przechowywania, która musi wynosić ok. -75 stopni Celsjusza. Lepiej w tej kwestii wypada specyfik Moderny, który można przetrzymywać w dodatniej temperaturze – od 2 do 8 stopni.

Jednak najlepiej pod względem ceny wypada szczepionka AstraZeneca. Zaledwie 3-4 dolary za dawkę. Gorzej tu jednak ze skutecznością – w przypadku podwójnego szczepienia wynosi ona 70%, natomiast przy jednym – i to jest ciekawe – aż 90%. Unia Europejska zarezerwowała 400 mln dawek.

To jednak nie koniec. Na rynek może trafić też szczepionka na koronawirusa od Johnson&Johnson. Na razie trwają testy w trzeciej fazie klinicznej, ale to nie przeszkodziło UE zarezerwować wstępnie 200 mln dawek. Cena – 10 dolarów za dawkę. W tyle nie pozostaje również Rosja i jej preparat Sputnik V. Rosjanie zapowiadają, że ma być skuteczna i znacznie tańsza od szczepionek Pfizera oraz Moderny.

Źródło: rp.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.