Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu – jest projekt ustawy

0 218
64 / 100

Handel ponownie otwarto, ale niedziela handlowa pozostała w swoim zaplanowanym, minimalnym zakresie. Jednak w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i pandemią koronawirusa, do prac Rady Ministrów trafił właśnie projekt ustawy, na mocy której możliwe będzie wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej – 6 grudnia.

Na biurko premiera trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw. Wnioskodawcą ustawy jest Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od dawna mówiło się, że trzeba zwiększyć liczbę niedzieli handlowych przed świętami. Apelowali o to głównie handlowcy, którzy, dotknięci lockdownem, chcą możliwie szybko stanąć na nogi. To jednak się nie udało, ale możliwe, że chociaż jedna niedziela handlowa zostanie dodana do kalendarza. Jak czytamy, wnioskodawcy liczą na to, że „projektowana ustawa pozytywnie wpłynie na klientów placówek handlowych, potencjalnie zmniejszając ryzyko zarażenia w związku ze zmniejszeniem dziennej liczby odwiedzających sklepy w okresie przedświątecznym”.

Nie da się ukryć, że obecne ograniczenia w połączeniu ze zbliżającymi się świętami, mogą skutkować skumulowaniem się liczby kupujących w sklepach. Oczywiście, praktycznie wszystko można kupić przez internet, jednak nie każdy chce, może czy lubi to robić. Więcej osób, to większe kolejki, większe skupiska i większe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W związku z tym rząd pochylił się nad radami wielu organizacji oraz związków zawodowych, które naciskały na zmiany w ustawie o handlu w niedziele. W związku z tym, ze względu na „potencjalne zagrożenie epidemiczne związane z dużą liczbą klientów robiących zakupy w okresie przedświątecznym” do Rady Ministrów trafił projekt zmian w ustawie. Jeśli projekt przejdzie, Polacy będą mogli zrobić zakupy w niedzielę, 6 grudnia. Ustawa miałaby wejść w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Źródło: biznes.wprost.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.