Niedziela handlowa – 6 grudnia pójdziemy na zakupy

0 344
62 / 100

Polacy będą mieli jeden dzień więcej na zrobienie świątecznych zakupów. Senat przyjął właśnie – bez poprawek – nowelizację „ustawy covidowej”, która została wcześniej przyjęta przez Sejm. Teraz tylko formalność, czyli podpis prezydenta. Oznacza to, że będzie dodatkowa niedziela handlowa. 6 grudnia można będzie pójść do sklepów.

W środę, 2 grudnia, Senat – po w wcześniejszym rozpatrzeniu – przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, inaczej zwanej covidową.

Do treści ustawy wprowadzono zapis, który pozwala na to, aby 6 grudnia był niedzielą handlową. Wcześniej nowelizację przyjął Sejm i do końca nie wiedział, czy Senat zrobi to samo. Szczęśliwie jednak – dla klientów oraz sklepów – nowela przeszła bez poprawek, więc nie pozostaje nic więcej, tylko podpis prezydenta Andrzeja Dudy, aby weszła ona w życie w trybie natychmiastowym.

Senat głosował następująco: „za” opowiedziało się 86 parlamentarzystów, 3 wstrzymało się, a 8 zagłosowało „przeciw”.

To oznacza, że w grudniu będą aż trzy niedziele handlowe – 6, 13 i 20 grudnia. Walka o dodatkowy dzień była podyktowana wciąż rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa. Ta jedna niedziela handlowa zapewne wiele w tej kwestii nie pomoże, ale na pewno pozwoli nieco rozładować sklepowy ruch w pozostałe dni. Wiele osób zapewne skorzysta z możliwości wcześniejszego zrobienia zakupów na święta.

Rządzący apelują też, aby jak najwięcej osób pospieszyło się ze świątecznymi obowiązkami, ponieważ wykonywanie ich na ostatnią chwilę w tym roku może być uciążliwe. W sklepach bowiem wciąż obowiązuje rygor strefy czerwonej, czyli jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Im więcej osób wcześniej wybierze się na zakupy, tym mniejsze będą kolejki, ale też zniweluje się ryzyko oczekiwania na samo wejście do sklepu.

Źródło: biznes.wprost.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.