Od 28 łagodniejsze obostrzenia – otwarte galerie handlowe

0 241
56 / 100

Od soboty, 28 listopada, wchodzi w życie lekkie odmrożenie gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki luzuje obostrzenia, dzięki czemu będą otwarte galerie handlowe. Wszystko po to, aby Polacy mogli przygotować się do Bożego Narodzenia.

Jeszcze niedawno wydawało się, że przedświąteczne zakupy będą trudniejsze niż zazwyczaj. Już wiele osób zdecydowało się na zaopatrzenie przez internet, jednak ci, którzy tego nie zrobili z różnych przyczyn, będą teraz mogli udać się do swoich ulubionych sklepów.

Premier Morawiecki zapowiedział, że od najbliższej soboty, 28 listopada, zostaną otwarte galerie handlowe oraz inne placówki. Wszystko to w podwyższonym reżimie sanitarnym znanym ze strefy czerwonej. Otwarcie handlu teraz ma spowodować rozładowanie przedświątecznego ruchu. Rządzący mają nadzieję, że Polacy nie zostawią sobie wszystkiego na ostatnią chwilę i że zrobią zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Wydaje się jednak – patrząc na lata poprzednie – że tłok i tak będzie. Bo na ostatnią chwilę właśnie lubi wszystko zostawiać chyba pół narodu.

Poluzowanie obostrzeń zostało opracowane w ramach współpracy Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.

„Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym” – czytamy w oficjalnym komunikacie rządu.

Trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju niedogodności. Jeśli więcej ludzi w tym samym czasie zdecyduje się na zakupy, trzeba będzie swoje odstać w kolejkach. Będzie obowiązywał bowiem limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Poza tym obowiązkowa dezynfekcja rąk przed wejściem do sklepu albo noszenie jednorazowych rękawiczek. Czyli dokładnie tak, jak miało to miejsce w strefie czerwonej.

Należy tez pamiętać, że od 10 do 12, od poniedziałku do piątku, obowiązują godziny dla seniorów, więc wszyscy poniżej 60. roku życia będą musieli poczekać na swoją kolej lub zrobić zakupy wcześniej.

Źródło: biznes.wprost.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.