Kadrowa reorganizacja w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
– Minister funduszy i polityki regionalnej odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
– Wsparcie dla przedsiębiorców w Polsce wynosi około 20 mld zł z funduszy strukturalnych w perspektywie finansowej 2021-2027
– W tym roku PARP powinien przekazać przedsiębiorcom 3,5 mld zł
– Na stanowisko p.o. prezesa PARP wybrano Joannę Zębaczyńską-Świątek
Wytyczne i cele reorganizacji PARP
Minister Pełczyńska-Nałęcz wskazała, że w tym roku z PARP powinno otrzymać wsparcie ok. 1 tys. przedsiębiorców. Zależy na nowoczesności i efektywności PARP, której działania obecnie określiła jako ospałe, nieefektywne i niedynamiczne. Zależy na skróceniu czasu rozpatrywania wniosków.
Nowe standardy rekrutacji
Prezes PARP ma być wybrany poprzez profesjonalny i transparentny konkurs. W celu przyciągnięcia najlepszych specjalistów czas trwania naboru zostanie wydłużony do 3 tygodni, a kryteria naboru będą publicznie znane.
Cel działania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
PARP realizuje programy wspierające innowacyjność i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, rozwój regionalny, wzrost eksportu oraz rozwój zasobów ludzkich. Angażuje się również w przedsięwzięcia finansowane ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów Komisji Europejskiej.
Wnioski i podsumowanie
Decyzja o reorganizacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ma na celu zwiększenie efektywności i nowoczesności instytucji, aby wsparcie przedsiębiorców mogło być udzielane sprawniej i terminowo. Kluczowe jest także zwiększenie transparentności i jawności w procesie rekrutacji na stanowisko prezesa.