Czy halving przyczyni się do wzrostu ceny bitcoina?

0 146

Nadciągający halving jest głośnym tematem w społeczności skupionej wokół najstarszej kryptowaluty. Do trzeciego w historii halvingu ma dojść około 12 maja 2020 roku i wydarzenie będzie skutkować spadkiem nagrody do 6,25 BTC za wydobycie bloku. Rezultatem halvingu jest obniżenie podaży, który ma być gwarantem wzrostu cen. Optymizm posiadaczy kryptowaluty – to nie tylko znajomość czynników składowych ceny, lecz także wiedza i doświadczenie wynikające z poprzednich halvingów. Okazuje się, że każdy dotychczasowy halving – był niezwykłe pomyślny dla bitcoina.

Na czym polega cały proces?

Sieć blokchain stanowi pewnego rodzaju cyfrową księgę główną. Wszelkie informacje transakcyjne, przechowywane są w blokach, a następnie zapisywane we wspomnianej księdze. Cały proces możliwy jest dzięki komputerom, które ewidencjonują informacje i zamykają je w blokach. Nagrodą za zatwierdzenie nowego bloku jest kwota kryptowaluty. Obecnie nagroda blokowa wynosi 12,5 BTC. Co cztery lata, ilość kryptowaluty za każdy nowy blok, spada o połowę, ten moment nazywany jest właśnie halvingiem. Pierwotnie nagroda wynosiła 50 BTC, ale kiedy doszło do pierwszego halvingu w listopadzie 2012 roku, wówczas nagroda spadła do 25 BTC. Obecna kwota za każdy blok, jest rezultatem halvingu, przeprowadzonego 6 lipca 2016 roku.

Bitcoin zawdzięcza przydomek „cyfrowego złota” ograniczonej podaży. Istnieje 21 milionów bitcoinów, obecnie wydobytych zostało 87% zasobów, czyli około 18 200 000 BTC. Halving jest procesem powtarzalnym, który będzie mieć miejsce, co 210 000 bloków. Według szacunków, ostatni halving, będzie miał miejsce w 2140 r.

Jakie konsekwencje niesie za sobą halving?

Zjawisko halvingu, zmniejszając nagrodę, ogranicza również podaż kryptowaluty. Spadek podaży w połączeniu z niezmiennym popytem, zwykle zwiastuje wzrost cen. Dotychczasowe halvingi przynosiły pozytywne rezultaty. W dniu pierwszego halvingu wartość bitcoina wynosiła 12,31 $, po czym w rok wartość kryptowaluty wzrosła do 1 037 dolarów. Podobnie było podczas wydarzeń z roku 2016, gdy w analogicznym okresie – cena wzrosła z 650,63 USD do 2 525 USD. Obawą związaną z halvingiem jest spadek aktywności „górników”, a malejąca nagroda, może oznaczać koniec działalności dla mniejszych podmiotów. Zdaniem Petera Brandta, spadek podaży nie wpłynie w znaczący sposób na cenę kryptowaluty, jednocześnie znany trader podkreśla, że notowania bitcoina mogłyby spaść nawet do 1 000 dolarów. Według sceptyków, halving zostały już zdyskontowany we wzroście ceny na początku bieżącego roku i nie będzie miał wielkiego wpływu na rynek.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.