Czym jest i jak działa BLIK?

0 278
8 / 100

BLIK to nowoczesny system polskich płatności, który wyszedł naprzeciw rosnącym wymaganiom konsumentów w obszarze transakcji finansowych. Pozwolił on pokonać największą wadę standardowego systemu rozliczeń ELIXIR, czyli długi czas księgowania środków na koncie docelowego odbiorcy przelewu. Usługa ta okazała się na tyle przełomowa, że obecnie planuje się jej ekspansję na rynki zagraniczne. Jak zatem działa innowacyjny BLIK?

Błyskawiczne i wygodne przelewy

Fenomenem i jednocześnie główną zaletą BLIKa – są superszybkie przelewy, realizowane zazwyczaj poniżej jednej sekundy. Płatności BLIK są przetwarzane 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z dniami świątecznymi. Stwarza to gigantyczną przewagę nad klasycznym systemem rozliczeń elektronicznych ELIXIR, w którym wszystkie przelewy są realizowane w paczkach – w ramach trzech sesji rozliczeniowych w trakcie jednego dnia, w kilkugodzinnych odstępach. Dodatkowo, transakcje ELIXIR nie są wykonywane w weekendy oraz dni świąteczne, dlatego czas oczekiwania na zaksięgowanie przelewu, wynosił od kilkunastu minut do nawet kilku dni.

Kolejną, ogromną zaletą BLIK-ów jest ich prostota. Zamiast podawać 26-cyfrowy numer rachunku bankowego, wystarczy podczas zakupów w oknie procesora płatności – wpisać wygenerowany specjalny, jednorazowy kod sześciocyfrowy. Aby przelew został wykonany, użytkownik musi potwierdzić transakcję za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfonie.

Z BLIK korzystać mogą klienci banków, które podpisały umowę z firmą Polski Standard Płatności. Należą do nich największe banki, a wśród nich m. in.:

⦁ PKO BP (aplikacja IKO),
⦁ ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile),
⦁ mbank (aplikacja mBank PL),
⦁ Millennium (aplikacja Bank Millennium),
⦁ Santander (aplikacja Santander mobile),
⦁ Pekao SA (aplikacja Peo Pay),
⦁ Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile).

BLIK to nie tylko płatności internetowe

Korzystając z BLIK-a, można zapłacić za zakupy w wielu sklepach i supermarketach. Przy pomocy kodów generowanych przez aplikację mobilną, można także wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach sieci Euronet, Planet Cash oraz urządzeń banków partnerskich.

BLIK tworzy element niezwykle wygodnej i funkcjonalnej bankowości mobilnej. Użytkownik nie musi też mieć przy sobie żadnych kart płatniczyhc, ponieważ do wykonania transakcji wystarczy jedynie smartfon z dostępem do internetu.

Jedną z najnowszych innowacji jest możliwość przelania komuś pieniędzy BLIK-iem – bezpośrednio na jego konto, znając wyłącznie jego numer telefonu. Wystarczy w aplikacji wybrać nazwisko z listy kontaktów w naszym smartfonie lub ręcznie wpisać numer odbiorcy. Korzystanie z BLIK-a jest całkowicie darmowe, nie ma też konieczności wcześniejszej rejestracji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.