Czym jest pieniądz elektroniczny?

0 255
4 / 100

Używamy go praktycznie codziennie, towarzyszy nam na każdym kroku, a bez niego nie mógłby istnieć dzisiejszy świat biznesu. Czym zatem jest pieniądz elektroniczny i w jaką stronę zmierzają przyszłe rozliczenia?

Odpowiedź na dynamicznie rozwijającą się technologię

Wraz z coraz większą globalizacją gospodarczą, powstało wyraźne zapotrzebowanie na zapewnienie klientom banków bezgotówkowych form płatności. Do tej formy rozliczeń w dużej mierze przyczyniło się także powszechne zjawisko wypłacania wynagrodzeń na konta. Pozwoliło to na stopniowe odzwyczajanie społeczeństwa od szeleszczących banknotów i metalicznego brzęku monet.

Jednocześnie, dynamiczny rozwój bezgotówkowych technologii płatniczych, sprawił, że nasze portfele na dobre stały się cieńsze i lżejsze. Do dopiero początek (r)ewolucji w obszarze rozliczeń bezgotówkowych. Niebawem nikogo nie będą dziwić już wszechobecne technologie NFC, w jakie wyposażane są smartfony, umożliwiające dokonywanie całkowicie bezdotykowych płatności.

Definicja pieniądza elektronicznego

Zgodnie z polskim prawem, pieniądz elektroniczny to:

wartość pieniężna przechowywana elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawana, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowana przez podmioty inne, niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego”.

Jest on równoznaczny oraz współzależny od bazowego pieniądza fiducjarnego i musi być powszechnie akceptowaną formą regulowania należności za towar lub usługę. Dodatkowo do zawarcia nim transakcji zgodnej z prawem, potrzebne są minimum trzy osobne podmioty – emitent (wydawca pieniądza), osoba dokonująca płatności oraz jej akceptant.

Pomimo tego, że pieniądz elektroniczny jest całkowicie wirtualny, to można go dowolnie wymieniać na pieniądz gotówkowy i odwrotnie. Warto także wyraźnie podkreślić, że pieniądzem elektronicznym nie są kryptowaluty pokroju Bitcoina czy Ethereum, ponieważ jest to zupełnie odrębna forma płatności, która zazwyczaj nie posiada centralnego emitenta, gwarantującego zgodność z normami prawnymi.

Przyszłość pieniądza elektronicznego

Obecnie spekuluje się na temat przyszłych form płatniczych. Wraz z coraz większą popularyzacją kryptowalut oraz nowymi możliwościami technologicznymi, na horyzoncie pojawiła się wizja CBDC (Central Bank Digital Currency). Ma ona zaowocować swego rodzaju fuzją obecnych walut fiat, pieniądza elektronicznego oraz technologii blockchain. Wydawcą CBDC miałby być bank centralny, a każdy obywatel mieć przypisane do swojego nazwiska uniwersalne konto bankowe. Ma to na celu zwiększenie efektywności systemów płatniczych, wyeliminowanie nielegalnych transakcji, w tym walkę z przestępczością zorganizowaną oraz oszustami podatkowymi. Dodatkowo, liczy się, że taka metoda płatności zwiększy wygodę użytkowników oraz poprawi bezpieczeństwo naszych środków, utrudniając ich kradzież.

Po drugiej stronie barykady stoi jednak całkiem duża grupa przeciwników całkowitej likwidacji pieniądza gotówkowego. Środowisko osób stojących w opozycji do uczynienia pieniądza elektronicznego podstawowym środkiem płatniczym, podnosi argumenty o ryzyku inwigilacji oraz ograniczaniu wolności i niezależności.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.