PKB w trzecim kwartale lepsze niż szacowano

0 258
64 / 100

Gospodarka w trzecim kwartale bieżącego roku skurczyła się o 1,5% w stosunku rocznym. To mniej niż szacował GUS. Ponadto poznaliśmy też strukturę PKB.

Jak poinformował GUS, polska gospodarka w okresie od lipca do września skurczyła się o 1,5% w stosunku do analogicznego okresu rok temu. To minimalnie mniej od wcześniejszych prognoz Urzędu, które zakładały spadek PKB o 1,6% w ujęciu rocznym. Można więc powiedzieć, że szacunku okazały się trafione, ponieważ różnica jest na granicy błędu.

Nieco inaczej to wygląda, gdy dane zostały wyrównane sezonowo – po uwzględnieniu dni roboczych. One pokazują, że polska gospodarka skurczyła się o 1,8% w ujęciu rocznym. To też mniej, niż szacowano. Wcześniej mówiło się o 2%.

Są to istotne dane z dwóch powodów. Przede wszystkim odczyt PKB za trzeci kwartał 2020 roku pozwala określić skalę odbicia gospodarki w tym czasie oraz poziom, z którego wchodzimy w spowolnienie. Ponadto poznaliśmy też strukturę PKB i wiemy, co się na nią złożyło.

Jak wynika z danych GUS, wzrostowi – aczkolwiek niewielkiem – uległa konsumpcja prywatna; o 0,4%. Jednak nastąpił też spadek inwestycji – o 9% w skali rocznej. Oznacza to, że Polacy trochę więcej kupowali niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To dość istotny wskaźnik, ponieważ konsumpcja jest motorem napędowym polskiej gospodarki.

Ciekawie też wygląda zestawienie kwartał do kwartału. Tu okazuje się, że rodzima gospodarka urosła aż o 7,9%. Wyraźne odbicie jest oczywiście spowodowane tym, że po wiosennym lockdownie nastąpiło solidne poluzowanie wszelkich pandemicznych obostrzeń.

Specjaliści jednak tonują entuzjam i zauważają, że ponowny spadek aktywności gospodarczej nastąpi w czwartym kwartale bieżącego roku. Znów wpływ na to mają duże obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Lepiej ma być w przyszłym roku, jednak trudno w tej chwili prognozować konkretne liczby.

Źródło: money.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.