Wielu Polaków boi się tego, że pandemia może mocno wpłynąć na ich oszczędności. Inflacja rośnie, a za tym też ceny. Ponad 70% Polaków mówi, że obawia się o swoją sytuację finansową. Poza inflacją wpływ na to ma również obawa o utratę pracy.
Jak wynika z badania przeprowadzonego dla portalu kapitalni.org, Polacy nie tyle boją się koronawirusa, co jego skutków. Nawet nie zdrowotnych, a przede wszystkim finansowych. Badanie wykonała firma Maison & Partners. Wyniki są takie, że 57% respondentów obawia się COVID-19, ale aż 71% martwi się o sytuację finansową.
Co jeszcze możemy znaleźć w badaniu? Otóż Polacy najbardziej boją się wzrostu inflacji – 41% oraz zmniejszenia się ich oszczędności – 29%. Powiązane z drugim punktem jest wskazanie na obawę utraty pracy – za tą opcją opowiedział się co piąty badany. Kolejne 6% boi się, że nie dostanie kredytu.
Oczywiście lęk związany z uszczupleniem oszczędności czy pogorszeniem sytuacji majątkowej nie bierze się znikąd. W badaniu również o to zapytano. Otóż 14% respondentów stwierdziło, że obecnie wydaje więcej, a 13% ma obecnie niższe wynagrodzenie. Ponadto 12% zadeklarowało, że musiało skorzystać ze swoich oszczędności. Co więcej, 7% badanych przyznało, że straciło pracę.
Wyniki badania przeprowadzonego przez Maison & Partners są z jednej strony oczywiste, ale z drugiej też trochę zaskakujące. Ponieważ mnóstwo osób boi się o swoje pieniądze, ale z drugiej strony aż 38% badanych dobrze ocenia swoją sytuację finansową. Źle natomiast 21%. Wyniki te są podobne do zeszłorocznych.
W związku z pandemią wprowadzono w Polsce wiele mechanizmów wsparcia. Tak dla przedsiębiorców, jak i „zwykłych” ludzi. Wszystko po to, aby właśnie skutki były mniej odczuwalne. Co zaskakujące, wiele osób wśród badanych słyszało o nich, jednak niewiele z nich skorzystało ze wsparcia. Tylko 11% skorzystało z bonu turystycznego. Jeszcze mniej, bo 5%, skorzystało z możliwości odroczenia składek ZUS. Jednak co najbardziej zaskakujące, zaledwie 27% respondentów słyszało o możliwości wakacji kredytowych.
Źródło: rp.pl