Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 1 listopada mija termin na składanie deklaracji rozliczeniowych. Tylko w takim przypadku można skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0.
Tarcza 5.0 przewiduje, że przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw.
Jednak, aby z niej skorzystać, trzeba spełnić określone warunki. Do najważniejszych z wymienionych należą prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r., wykazanie 75-procentowego spadku przychodów z przeważającej działalności w porównaniu z przychodami z tej działalności z tych samych miesięcy 2019 r..
Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS, przypomina wszystkim, którzy chcą skorzystać z ulgi, że muszą przedłożyć dokumenty rozliczeniowe do końca października. – Niestety zauważyliśmy, że przedsiębiorcy i firmy zapominają o terminowym przekazaniu informacji. Złożenie dokumentów rozliczeniowych na czas jest bardzo ważne, ponieważ spóźnienie w tym przypadku będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Takie są wymogi ustawowe – mówi Żebrowski.
Jednocześnie zaznacza, że ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub małą firmę, mogą złożyć dokumenty za pośrednictwem internetu. Aby to zrobić, należy skorzystać z aplikacji e-płatnik, która jest dostępna na platformie PUE ZUS.
W ramach tarczy 5.0 przedsiębiorcy mogą wnioskować również o świadczenie postojowe. Mogą się o nie starać osoby prowadzące działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania pieniędzy (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.
Warunki przyznawania są identyczne, jak w przypadku poprzednich świadczeń postojowych – trzeba mieć przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku przewodników turystycznych. Jak informuje ZUS, ich działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.
Źródło: businessinsider.com.pl