UOKiK uderza w Getin Noble Bank. Niektórzy klienci dostaną nawet 20 tys. zł

0 121
69 / 100

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, wydał trzy decyzje dotyczące Getin Noble Banku. Jedna z nich dotyczy obligacji GetBack. Jeśli jesteś jedną z osób, która je nabyła, możesz liczyć nawet na 20 tys. zł rekompensaty.

Getin Noble Bank nie ma ostatnio łatwo z UOKiK. Nad trzema kwestiami pochylił się prezes Urzędu, Tomasz Chróstny i wydał decyzje w sprawie wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack, nieuzasadnionego sposobu zmiany umów kredytowych oraz modyfikowania postanowienia umów. Co jednak istotne – decyzje te nie są prawomocne.

Pierwsza decyzja dotyczy jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny. Prezes UOKiK uznał, że bank wprowadzał klientów w błąd, informując o zmianie postanowień umów o kredyt hipoteczny, w tym tych we frankach szwajcarskich. W związku z powyższym, Tomasz Chróstny nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości – dokładnie – 7 019 640 zł.

W drugim rozpatrywanym przypadku prezes Urzędu uznał za niedozwolone postanowienia zawarte we wzorcach umów, które dotyczyły chociażby wydawania kart płatniczych, udzielania pożyczek czy prowadzenia rachunków. Bank pozwalał sobie na niesprecyzowane modyfikacje w momencie, kiedy zmieniały się przepisy, zapadały wyroki sądów czy po korekcie omyłek pisarskich.

Jednocześnie Getin Noble Bank zastrzegł sobie, że w związku z tym ma także prawo do zmiany taryfy opłat i prowizji. I to pod pretekstem nowych stawek za prąd, opłat pocztowych czy telekomunikacyjnych. Chróstny uznał to za zbyt daleko idący proceder, którego postanowienia są zbyt ogólne, aby mogły mieć miejsce. Bank musi teraz wysłać do klientów listy, w których poinformuje o decyzji UOKiK oraz jej skutkach. Dzięki temu klienci będą mogli zakwestionować dotychczasowe metody banku.

Na koniec decyzja najważniejsza – obligacje GetBack. Tomasz Chróstny uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał klientów w błąd. Instytucja zapewniała bowiem, że inwestycja jest bezpieczna, a zysk gwarantowany. Jak wiadomo, nie miało to pokrycia w rzeczywistości. 

– Do UOKiK wpłynęło wiele skarg od konsumentów na doradców Getin Noble Banku, które potwierdziły, że podczas sprzedaży dochodziło do nieprawidłowości. Obligacje korporacyjne nie są bezpieczną inwestycją, ponieważ ich bezpieczeństwo zależy wyłącznie od kondycji finansowej emitenta i jego decyzji biznesowych. Nie są one objęte gwarancjami odpowiednich instytucji. Bank jako instytucja zaufania publicznego powinien był zadbać o to, aby jasno i zrozumiale informować o specyfice produktu, w szczególności o ryzyku, uwzględniając jednocześnie realne potrzeby konsumentów. To siódma decyzja w sprawie oferowania i sprzedaży obligacji GetBack, kończąca nasze działania w sprawie GetBack – stwierdził Tomasz Chróstny.

Prezes UOKiK nakazał jednocześnie, aby bank wypłacił rekompensaty tym, którzy nabyli obligacje za jego pośrednictwem. Ma ona wynieść 20 tys. zł – o tym, do kogo trafią te pieniądze, bank poinformuje korespondencyjnie.

Źródło: money.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.