Jak zabezpieczyć swoją przyszłość finansową?

0 265
4 / 100

Wielu z nas boi się o swoją przyszłą emeryturę. Inflacja stale powoduje spadek wartości nabywczej pieniądza, a waloryzacja emerytur oraz zasiłków jest bardzo nikła i nie rekompensuje w pełni skutków wzrostu cen. Jak zatem najlepiej zabezpieczyć swoją przyszłość, aby zapewnić sobie godziwą „jesień życia”?

Emerytura na własną rękę

Spora grupa Polaków z dużą rezerwą podchodzi do rozwiązań, jakie oferują OFE i ZUS. Repartycyjny system emerytalny, oparty na swoistej solidarności międzypokoleniowej – w sytuacji niżu demograficznego i gospodarczej niepewności – może rodzić uzasadnione obawy u przyszłych emerytów. Epizodyczne, jak na razie, problemy z regularnym wpływaniem składek na konto czy słabe wyniki inwestycyjne OFE – również nie nastrajają optymistycznie. Na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na państwowe rozwiązania emerytalne. Jeśli posiadamy odpowiednią samodyscyplinę oraz wiedzę finansową, to sami możemy opracować indywidualny plan oszczędzania. W obecnych czasach wybór produktów oraz instrumentów finansowych jest bardzo duży.

W zależności od poziomu akceptowalnego ryzyka, można zdecydować się na inwestowanie w akcje spółek giełdowych lub wybrać nieco bezpieczniejsze obligacje. Plusem tego rozwiązania jest to, że samemu określasz wysokość i częstotliwość inwestowanych kwot. Popularnym rozwiązaniem jest zbudowanie portfela giełdowego, w którym znajdą się wyłącznie spółki dywidendowe. W momencie zasilenia rachunku dywidendą, można ją reinwestować i wykorzystać efekt kuli śnieżnej. Jeżeli nie czujesz się na siłach – zawsze istnieje opcja skorzystania z usług wykwalifikowanego doradcy inwestycyjnego. Główną wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania silnej wewnętrznej dyscypliny oraz konieczność okresowego płacenia podatku dochodowego wraz ze wszystkimi prowizjami dla biura maklerskiego.

Trzeci filar emerytalny

Jest to stosunkowo nowy sposób, pozwalający na powiększenie swojej przyszłej emerytury. Korzystając z IKZE, możesz zyskać korzystne ulgi podatkowe oraz zwolnienie z konieczności opłacenia od środków tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych). Pieniądze z tego funduszu będzie można wypłacić po ukończeniu 65. roku życia.

Kolejną możliwością jest IKE, które pozwala na coroczne dopłacanie środków na specjalne konto, które następnie pracują w ramach wybranego przez Ciebie funduszu. Jeśli jest on dobrze zarządzany, to pozwala osiągnąć dużą stopę zwrotu. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku IKZE, jeśli wypłacisz pieniądze dopiero po 60. roku życia, to będziesz zwolniony z konieczności zapłacenia podatku od zysków kapitałowych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.