Nowa struktura JPK VAT. Na czym polegają zmiany w Jednolitym Pliku Kontrolnym?

0 193
64 / 100

Wszyscy przedsiębiorcy od października bieżącego roku będą musieli składać do urzędu skarbowego JPK VAT według nowej struktury. Sprawdzamy na czym to dokładnie polega.

Największą zmianą będzie to, że od października zostanie uchylona konieczność składania zarówno deklaracji VAT oraz pliku JPK VAT.

Od przyszłego miesiąca nowy JPK VAT z deklaracją został określony jako JPK V7M – dla rozliczeń miesięcznych – oraz JPK V7K – dla rozliczeń kwartalnych. Oznacza to, że od października każdy płatnik VAT będzie zobowiązany do złożenia nowego pliku JPK, ale w formie elektronicznej. Jednoczesne składanie deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K będzie możliwe wyłączenie przy pomocy nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Jak zapewniają pomysłodawcy rozwiązania, ma to uprościć całą procedurę. Nowa struktura raportowania pozwoli, aby nie składać odrębnie dublujących się informacji, zmniejszy się dzięki niej liczba dokumentów przetwarzanych w systemach informatycznych Krajowej Administracji Skarbowej, a także każde rozliczenie VAT będzie automatycznie weryfikowane w zakresie prawidłowości wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego, bez angażowania podatnika.

Warto też w tym miejscu przypomnieć czym jest JPK. To elektroniczna ewidencja VAT – rejestr sprzedaży i zakupów VAT. Od 1 lipca 2016 roku pliki JPK VAT muszą przesyłać duże przedsiębiorstwa, od 1 stycznia 2017 średnie, natomiast mikroprzedsiębiorcy zobowiązani są do tego od początku 2018 roku.

Ze składania JPK zwolnione są osoby, które sprzedają wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1) lub towary i usługi, które są opodatkowane VAT, jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia podmiotowego (zgodnie z art. 113 ust. 1 lub 9), ponieważ jego obrót wyniósł mniej niż 200 tys. zł.

Źródło: money.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.