Super Urząd Skarbowy – zajmie się największymi firmami

0 277
61 / 100

Od stycznia 2021 nastąpią zmiany dla firm jeśli chodzi o rozliczenia z fiskusem. Powstanie super Urząd Skarbowy, który będzie obsługiwał wyłącznie 3,2 tys. największych przedsiębiorstw w kraju. Inne duże firmy zostaną oddelegowane do 19 specurzędów, a pozostałe będą obsługiwane przez pozostałe 380 oddziałów.

Jak podaje Puls Biznesu na super Urząd Skarbowy wytypowano placówkę przy ul. Felińskiego w Warszawie. To właśnie on od 1 stycznia 2021 roku będzie obsługiwał wyłącznie te firmy, których przychody netto przekraczają 50 mln euro. Oznacza to, że trafią tam banki, spółki giełdowe, firmy ubezpieczeniowe oraz telekomunikacyjne.

Do tej pory najwięksi gracze na rynku rozliczali się w dwudziestu wyspecjalizowanych urzędach, które znajdowały się w największych polskich miastach. Teraz za ich obsługę będzie odpowiadał wspomniany jeden super urząd. Inne duże firmy, których przychody netto wahają się między 3 a 50 mln euro, trafią pod opiekę 19 specurzędów. Mowa o ponad 30 tysiącach podmiotów. Pozostali przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji pozostałe 380 placówek Urzędu Skarbowego.

Eksperci podatkowi zauważają, że taka zmiana jest całkiem dobrym pomysłem. Jednak, aby wszystko poszło zgodnie z planem, ich zdaniem, powinno się oddelegować do super urzędu najlepszych fachowców. Wynika to z faktu, że największe firmy mają najbardziej skomplikowane sprawy podatkowe. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, tak właśnie ma być – najlepsi specjaliści trafią właśnie na Felińskiego.

Jednak eksperci zwracają uwagę na inny możliwy problem. Sprawy rozpatrywane przez super urząd będą trafiać również do warszawskich Izby Administracji Skarbowej oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Te instytucje już teraz są mocno obciążone pracą i dodanie im kolejnych skomplikowanych zadań może spowodować zator. Warto by było zatem i pochylić się na tymi dwoma miejscami, aby stworzyć w nich specjalne komórki do tego typu spraw.

Źródło: Puls Biznesu

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.