Epidemia koronawirusa i potencjalne konsekwencje dla całej gospodarki, które w dłuższej perspektywie niesie pandemia, sprawiają że temat metali szlachetnych zyskuje na popularności. Wartość złota rośnie zawsze w okresie niestabilnej sytuacji na świecie. Zakup metali szlachetnych to częsty wybór osób, które chcą bezpiecznie ulokować swój kapitał lub zapewnić sobie ochronę przed galopującą inflacją.
Dlaczego warto inwestować w złoto?
Inwestycja w złoto jest długotrwałą lokatą kapitału, gdyż najczęściej rozpatrywana jest w perspektywie lat, aniżeli miesięcy. Jednocześnie, złoto stanowi aktywo, będące gwarantem stabilności w obliczu niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej oraz istotnym zabezpieczeniem na wypadek kryzysu walutowego. Postępująca inflacja powoduje spadek wartości pieniądza, napędzając wzrost wartości kruszcu, ponadto wahania kursów złota i akcji występują niezależnie od siebie, czyniąc inwestycje w złoto metodą na dywersyfikacje kapitału. Inwestycja w metale szlachetne zwolniona jest z podatku VAT, a w przypadku inwestycji trwającej dłuższej, niż sześć miesięcy, złoto nie podlega opodatkowaniu. Korzyści wynikające ze spieniężenia złota, nie podlegają również podatkowi od zysków kapitałowych. Wysoki popyt i podaż, sprawia że zakup i sprzedaż złota, to szybkie i nieskomplikowane transakcje. Koszty wydobycia złota, wzrosły w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 100%. Zainteresowanie złotem zawsze rośnie obliczu niestabilnej sytuacji na świecie, a długoterminowy popyt może przekroczyć dostępność surowca na rynku lub możliwości wydobywcze.
Złoto jako gwarant bezpieczeństwa kapitału
Stabilność inwestycji w złoto, wynika z faktu, że sam kruszec jest obiektem fizycznym, metalem występującym naturalnie, którego zasoby są ograniczone. Złota nie można wyprodukować, jego rynkowa ilość nie podlega manipulacjom, dodatkowo w przeciwieństwie do spółek, surowiec „nie zbankrutuje”.
Złoto w obliczu epidemii COVID-19
Spadek cen złota rozpoczął się 8 marca, jednak surowiec nadal traktowany jest, jako bezpieczna przystań. Trzeba też zaznaczyć, iż za aktualny spadek odpowiedzialne jest tzw. „papierowe złoto”, czyli kontrakty terminowe na żółty kruszec. Jeśli zaś chodzi o fizyczne złoto, to obserwowany jest deficyt podaży. Złoto wykazuje odporność na niestabilną sytuację globalnych rynków finansowych. Kryzys epidemiologiczny, który zapewne doprowadzi do kryzysu gospodarczego, sprawia że w perspektywie długoterminowej, złoto powinno zyskać na wartości. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (marzec 2019-marzec 2020), złoto podrożało z poziomu ok. 1300 do ponad 1600 dolarów za uncję (wzrost o ok. 15%). Już teraz widoczny jest znaczący odpływ kapitału z giełdy, a inwestorzy dynamicznie przebudowują swoje portfele. W obliczu słabnącej złotówki, niskich stóp procentowych czy niepewności towarzyszącej obligacjom, z pewnością gotówka w dużej mierze przeznaczana będzie na zakup złota inwestycyjnego.