Budowa domu – kupno gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

0 308
8 / 100

Chcąc wybudować swój wymarzony dom jednorodzinny, najpierw kupujesz działkę budowlaną, a następnie stajesz przed poważnym dylematem. Kupić gotowy, katalogowy projekt nieruchomości czy zlecić architektowi stworzenie go od podstaw, starając się urzeczywistnić własną wizję idealnego domu? Jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze i co warto rozważyć na etapie projektu jednorodzinnego domu?

Czym jest katalogowy projekt domu?

Projekt typowy domu, to specjalny projekt architektoniczny stworzony przez wykwalifikowanego architekta, z myślą o wielokrotnej odsprzedaży. Jest to swego rodzaju schemat, który docelowo ma służyć przyszłemu klientowi jako podstawa do dalszej modyfikacji i dostosowania domu do indywidualnych potrzeb.

Główną zaletą projektu katalogowego jest to, że w momencie jego zakupu – jest całkowicie gotowy i po spełnieniu warunków adaptacyjnych, można z jego udziałem przystąpić do rozpoczęcia budowy nieruchomości mieszkalnej.

Gotowy projekt katalogowy czy indywidualny – co wybrać?

W internecie można znaleźć ogromną ilość gotowych projektów domów, a za najtańsze z nich nie zapłacimy więcej, niż 2000 złotych. Niestety, musimy pamiętać, że to jeszcze nie koniec wydatków. Aby taki projekt stanowił podstawę do uzyskania pozwolenia budowlanego, architekt musi go odpowiednio przystosować do naszej działki, a więc „związać z gruntem”.

Koniecznym do wykonania dokumentem jest bowiem projekt zagospodarowania działki, w którym należy uwzględnić charakterystykę/parametry docelowej posesji, w tym adaptację geologiczną oraz terenową. Należy pamiętać, że każde odstępstwo od rozwiązania narzuconego przez projekt katalogowy i potrzeba modyfikacji pod indywidualne oczekiwania, wiąże się z dodatkową opłatą dla architekta.

Projekty katalogowe będą więc dobrym wyborem dla osób, które nie planują ich modyfikować oraz zależy im na szybkim rozpoczęciu budowy.

Zaletą kupna gotowego projektu, może okazać się częsty dodatek w postaci ślepego kosztorysu inwestorskiego, zawierającego m. in. zestawienie materiałowe – co ułatwia wycenę budowy domu oraz zamawianie poszczególnych elementów.

Natomiast w przypadku, gdy priorytetem jest spersonalizowanie projektu i dopasowanie funkcjonalności domu do potrzeb jego przyszłych mieszkańców, warto powierzyć architektowi stworzenie projektu od podstaw. Projekt indywidualny zwykle wiąże się z większym kosztem jego wykonania, jednak możliwość optymalizacji różnych rozwiązań użytkowych na etapie koncepcji, często skutkuje niższymi nakładami inwestycyjnymi na budowę domu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.