Budownictwo mieszkaniowe ma się dobrze mimo pandemii. Wzrost liczby oddanych mieszkań

0 255
50 / 100

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym półroczu 2020 oddano do użytku ponad 97 tys. mieszkań. To o 3% więcej niż w tym samym okresie rok temu. Najwięcej nowych mieszkańców pojawi się na Mazowszu.

Jak podał GUS, w pierwszym półroczu bieżącego roku, oddano do użytku 97 tys. 345 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 8649,4 tys. mkw. W porównaniu do identycznego okresu sprzed roku, liczba mieszkań wzrosła o 2869 (3%), a ich powierzchnia wzrosła o 140,2 tys. mkw. (1,6%).

Z pozostałych informacji wynika, że przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 88,9 mkw., czyli o 1,2 mkw. mniej niż przed rokiem. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wynosiła 132,8 mkw., natomiast w budynkach wielorodzinnych 52,5 m kw.

Najwięcej nowych mieszkań powstało na Mazowszu, 18,9% wszystkich. Na kolejnych miejscach są województwa wielkopolskie i dolnośląskie, gdzie oddano – odpowiednio – 10,4% oraz 10,2% z ogółu.

Jeśli chodzi o wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, czyli liczba oddanych mieszkań na tysiąc ludności, wyniósł w Polsce 2,5. Przy czym najwyższe wartości odnotowano w województwie pomorskim – 3,6.

Jak dalej czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego, 64,6% nowych mieszkań wybudowali deweloperzy, a 33,6% inwestorzy indywidualni. Pozostałe lokale z tytułu budownictwa spółdzielczego, społeczno-czynszowego, komunalnego oraz zakładowego.

Nie dziwi również wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2019 liczby mieszkań przeznaczonych na wynajem (o 2,4%) oraz zmniejszenie (o 1,4%) udziału w rynku inwestorów indywidualnych. W pozostałych segmentach dane są na zbliżonym poziomie.

Co jednak w danych GUS najistotniejsze, w pierwszym półroczu – mimo pandemii – oddano do użytku o 3,1% więcej mieszkań niż przed rokiem.

Źródło: forsal.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.