Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

0 301

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, liczymy, że dzięki wyższej cenie, uda się uniknąć niespodzianek i zagrożeń, jakie nagminnie kryją się w ofertach sprzedaży używanych nieruchomości. Zdarza się jednak, że wyobrażenia o idealnym i dopieszczonym mieszkaniu oraz prostych formalnościach, jakimi kusi nas deweloper, rozmijają się później z rzeczywistością. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę kupując mieszkanie od dewelopera, aby uniknąć rozczarowania i przykrych konsekwencji.

Opinie o deweloperze

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym to dosyć czasochłonny proces, szczególnie, kiedy wiąże się on dodatkowo z koniecznością pozyskania kredytu hipotecznego. Zaangażowanie poważnych środków finansowych oraz zobowiązanie kredytowe, nierzadko na kilkadziesiąt lat, to okoliczności, dla których warto postawić na sprawdzonego dewelopera. Rozsądnym krokiem bywa sprawdzenie opinii o danym deweloperze w internecie. Cennych informacji może dostarczyć także rozmowa z osobami, jakie dokonały już zakupu nieruchomości w firmie deweloperskiej. Dobrym rozwiązaniem jest również wymiana spostrzeżeń z innymi potencjalnymi klientami, którzy mają już bagaż własnych doświadczeń w kontaktach z deweloperem. Zazwyczaj deweloperzy chwalą się w swoim portfolio wcześniejszymi realizacjami. Warto wykorzystać ten fakt i udać się pod wskazany w referencjach adres, żeby na miejscu przekonać się o jakości i fachowości wykonanych przez dewelopera prac.

Lokalizacja jest kluczowa

Przed podpisaniem umowy nabycia mieszkania – w wydawać by się mogło – idealnej lokalizacji, wskazane jest, aby zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że w miejscu urokliwych skwerów, kolorowych łąk czy alejek spacerowych, w niedalekiej przyszłości realizowane będą różnego rodzaju inwestycje. Sąsiedztwo obwodnicy albo zakładu przemysłowego, nie tylko może wiązać się z uciążliwością i dyskomfortem, ale również ma realny wpływ na obniżenie wartości mieszkania.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska bezwzględnie powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, przy czym koszty z tego wynikające, dzielone są solidarnie pomiędzy dewelopera i kupującego. Istotne jest, aby umowa zawierała maksymalną ilość szczegółów oraz komplet poczynionych ustaleń, ponieważ ułatwia to ewentualne dochodzenie roszczeń i egzekwowanie prac. Wśród licznych zapisów regulujących wzajemne prawa i obowiązki, jakie znajdują się w umowie deweloperskiej, należy dopilnować innych, ważnych kwestii, m. in.:

  • terminów zakończenia budowy i przekazania mieszkania,
  • zasad obliczenia faktycznej powierzchni mieszkania,
  • wskazania dokładnej lokalizacji wybranej przez kupującego piwnicy, garażu lub miejsca parkingowego,
  • danych o rachunku powierniczym,
  • informacji o standardzie wykończenia mieszkania.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny lokalu koniecznie należy przeprowadzić w obecności obu stron. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dodatkowo niezależnego eksperta, aby zwrócił uwagę na detale, jakich może nie dostrzec kierowany emocjami właściciel mieszkania. Odbiór lokalu to moment, w którym nabywca może zgłaszać deweloperowi lub jego przedstawicielowi – wykryte usterki techniczne i uwagi dotyczące jakości wykonania prac. Kluczowym elementem odbioru mieszkania jest spisanie stosownego protokołu. Dokument ten staje się podstawą do ewentualnego wyegzekwowania w ustalonym terminie – usunięcia wszelkich usterek, nieprawidłowości i niedoróbek, będących skutkiem zaniedbania dewelopera.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.