Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć?

0 385
5 / 100

Przeniesienie na nabywcę prawa własności lokalu, poprzedzone jest przez procedurę odbioru technicznego, podczas której deweloper udostępnia nabywcy mieszkanie. W trakcie odbioru, przyszły właściciel sprawdza stan techniczny obiektu oraz zgodność z umową i normami budowlanymi.

Kto wykonuje odbiór techniczny mieszkania?

Podczas odbioru technicznego, obecny jest nabywca nieruchomości lub jego pełnomocnik oraz deweloper. Właściciele nieruchomości często korzystają z usług fachowców albo rzeczoznawców budowlanych, którym powierzają właściwą ocenę stanu technicznego. W trakcie odbioru, obecny jest również deweloper lub uprawniony przez niego reprezentant, a nierzadko także przedstawiciel firmy budowlanej, która realizowała inwestycję.

Jak się przygotować?

Korzystnym rozwiązaniem dla właścicieli przystępujących do odbioru technicznego, jest możliwość zaangażowania znajomego budowlańca lub wynajęcia specjalisty. Doświadczenie fachowca, pozwoli na szybkie i precyzyjne uwidocznienie ewentualnych niedociągnięć. Bardzo istotna jest znajomość zawartej umowy, projektu oraz obowiązujących norm budowlanych. Procedura odbioru powinna mieć miejsce w ciągu dnia, ponieważ dzienne światło gwarantuje lepszą widoczność, niż sztuczne oświetlenie. Nabywca lub jego pomocnik, powinien być zaopatrzony w podstawowe narzędzia, umożliwiające poprawną ocenę stanu technicznego, m.in. miarkę, poziomicę, kątownik oraz próbnik lub miernik napięcia.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Powierzchnia obiektu powinna zostać zmierzona, w celu wykrycia różnic w metrażu. Podczas odbioru technicznego, pomocna będzie poziomica, która pozwoli sprawdzić ewentualne odchylenia ścian oraz podłóg od pionu i poziomu. Sprawdzając jakość wykonania ścian, należy szczególną uwagę zwrócić na tynk, który powinien być rozłożony równomiernie, na jego powierzchni, nie powinny znajdować się zgrubienia, wybrzuszenia, ubytki ani pęknięcia. Częstą usterką związaną z podłogą, jest spękana wylewka, warto mieć to na uwadze, podczas sprawdzania jej poziomu. Nabywca powinien zwrócić uwagę na sufit, bowiem wszelkie plamy i przebarwienia, mogą dowodzić nieszczelności, która z czasem doprowadzi do zawilgocenia oraz powstania pleśni. Przy zastosowaniu kątownika 50/100 cm, należy skontrolować kąty w lokalu, gdyż wszelkie odchylenia – mogą zaburzyć planowane zagospodarowanie powierzchni. Warto dokładnie obejrzeć okna i drzwi, w celu wykrycia możliwych nieszczelności czy zarysowań. Pomimo, iż nabywca otrzymuje protokół pomiaru izolacji elektrycznej, dobrze jest sprawdzić prąd w gniazdkach za pomocą próbnika lub miernika. Nie zaszkodzi przeprowadzić kontroli drożności sieci kanalizacyjnej oraz grawitacyjnej instalacji wentylacyjnej. Należy także pamiętać, że wszystkie usterki, których ujawnienie nie było możliwe w trakcie odbioru bądź jakie objawiły się do 5 lat od daty sporządzenia protokołu odbioru – podlegają gwarancji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.