Czym są i jak funkcjonują giełdy kryptowalut?

0 356
5 / 100

Platformy, które specjalizują się w obrocie elektroniczną walutą, określane są mianem kryptogiełd. Większość transakcji kryptowalut odbywa się właśnie za pośrednictwem dedykowanych giełd, czyniąc platformy niemalże integralną częścią tego dynamicznie rozwijającego się rynku.

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut są internetowymi platformami, które umożliwiają obrót kryptowalutami. Za pośrednictwem giełd, użytkownik może kupić oraz sprzedać kryptowalutę, a niektóre giełdy oferują również wymianę kryptowalut. Stała rywalizacja podmiotów świadczących te usługi, sprawiła że rola giełdy, nie ogranicza się jedynie do pośrednictwa. Platformy oferują szeroki zakres usług, udostępniają użytkownikowi możliwość obrotu nowymi aktywami, edukują swoich klientów oraz emitują własne coiny czy tokeny.

Dlaczego kursy się różnią?

Kryptowaluty są zdecentralizowanymi środkami płatniczymi i nie są odgórnie regulowane. Kurs określonej kryptowaluty jest ustalany przez konkretną giełdę, a na notowania wpływa obecna sytuacja rynkowa oraz mechanizmy popytu i podaży.

Transakcja pośrednia i bezpośrednia

W przypadku kupna lub sprzedaży kryptowalut, giełda może pośredniczyć między sprzedającym i kupującym, a także być stroną transakcji. Użytkownik ma możliwość kupna interesującej go waluty, bezpośrednio od giełdy. Taka transakcja nie angażuje innych inwestorów, jednak jest obarczona dodatkowymi kosztami. Druga możliwość, czyli transakcja między dwoma użytkownikami, ogranicza rolę giełdy do pośrednika i niweluje lub całkowicie eliminuje dodatkowe opłaty towarzyszące.

Giełdy scentralizowane oraz zdecentralizowane

Platformy umożliwiające obrót kryptowalutami, można podzielić na giełdy scentralizowane oraz zdecentralizowane. Mianem platform scentralizowanych, określane są giełdy kontrolowane przez przedsiębiorstwa, natomiast giełdy zdecentralizowane, to podmioty oparte o blockchain, działające na zasadzie bezpośrednich transakcji między inwestorami.

Platformy scentralizowane, zazwyczaj są bardziej przystępne dla inwestorów, ponieważ charakteryzuje się wyższą płynnością i większym wolumenem, niż w przypadku giełd zdecentralizowanych. Jednak to zdecentralizowane giełdy, określane są mianem bezpieczniejszych.

Jak zacząć przygodę z giełdą kryptowalut?

Przed przystąpieniem do giełdy, należy najpierw pogłębić swoją wiedzę i świadomość w zakresie ryzyka, jakie wiąże się z inwestycjami kapitałowymi. Warto kierować się recenzjami innych użytkowników na tematycznych forach i wyboru konkretnej giełdy dokonać na podstawie reputacji, jaka towarzyszy jej działalności w sieci. To także dobre miejsce, aby zapoznać się z informacjami na temat ukrytych kosztów oraz innych nieuczciwych praktyk giełd, jakich nie brakuje. Dobrze jest poznać wszystkie dostępne metody płatności, jakie oferuje dana giełda kryptowalut oraz koszty i ryzyko skorzystania z nich (np. z karty kredytowej). Jeśli mamy już niezbędne informacje odnośnie wszelkich opłat, kosztów i rygorów finansowych, należy sprawdzić czy dla konkretnej lokalizacji geograficznej nie są przypadkiem zastrzeżone funkcje, będące w kręgu zainteresowania potencjalnego użytkownika giełdy. Każda giełda ma własne kursy dotyczące wymiany kryptowalut, więc kolejnym istotnym krokiem – jest sprawdzenie ich średniego poziomu na poszczególnych platformach. Różnice kursowe mogą sięgać nawet 10%, które znacząco wpływa na efektywność ekonomiczną transakcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.