GUS: gospodarka idzie w górę. Wyniki lepsze od przewidywanych

0 141
50 / 100

We wrześniu przemysł wzrósł o ponad 2% więcej niż prognozowano. Mówiono o 3,8% w stosunku rocznym, jest aż 5,9%. To, w połączeniu z informacjami o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, pokazuje, że wrzesień był bardzo dobry jeśli chodzi o gospodarkę.

Według danych przedstawionych przez GUS, wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 5,9%. To bardzo pozytywne zaskoczenie, ponieważ prognozy ekonomistów mówiły o odbiciu nie większym niż 3,8%. Oznacza to, że dynamika produkcji jest w tej chwili najwyższa od maja ubiegłego roku. W porównaniu z sierpniem, w ujęciu miesięcznym, produkcja odnotowała wzrost aż o 15,5%.

Kiedy zestawimy to z danymi dotyczącymi zatrudnienia i wynagrodzeń, zobaczymy, że po lockdownie i zapaści, następuje odbudowa gospodarki. Według informacji GUS we wrześniu zatrudnienie w firmach powyżej dziewięciu osób wzrosło 17 tys. osób, a wypłaty wzrosły o 5,6% w skali roku. Widać zatem, że rynek ponownie zaczyna się rozkręcać. Ciekawe jak to będzie wyglądało na koniec roku, kiedy będą pełne dane dotyczące tego, jak nowe obostrzenia wpłynęły na przemysł i pracę.

Ku zaskoczeniu ekonomistów bardzo duże odbicie nastąpiło w fabrykach samochodowych. W stosunku do sierpnia produkcja wzrosła aż o 47,3%. Pozwoliło to na wzrost względem zeszłego roku o 2,9%. Tym samym branża wróciła na drugie miejsce w rankingu krajowego sektora przemysłowego. Prym wciąż wiedzie rynek spożywczy z roczną dynamiką na poziomie 5,8%.

Najgorzej wyglądają energetyka i ciepłownictwo gdzie produkcja spadła o 4,3% w stosunku rocznym. Najlepiej wśród dziesięciu najważniejszych sektorów przemysłu poradziła sobie produkcja urządzeń elektrycznych, która zanotowała wzrost o 26,6% w ujęciu rocznym.

Część ekonomistów dorzuca jednak łyżkę dziegciu do tej beczki miodu i prognozuje, że dobra tendencja utrzyma się jeszcze w październiku i listopadzie, jednak grudzień może być początkiem ponownych spadków.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.