Czy technologia fintech ma szansę zrewolucjonizować rynek inwestycji kapitałowych?

0 242
4 / 100

Fintech to jedno z najgorętszych zjawisk we współczesnym świecie finansów. Założeniem była synergia korzyści z połączenia rozwiązań ze świata IT oraz branży finansowej. Mimo, że pojęcie fintech nie budzi jeszcze powszechnych skojarzeń i jest obce większości osób, to każdy ma z nim do czynienia, np. podczas korzystania z bankowości elektronicznej i mobilnej. Dynamiczny rozwój technologii fintech oferuje coraz więcej niespotykanych do tej pory możliwości.

Czym jest technologia fintech?

Fintech to w dużym uproszczeniu produkt cyfryzacji branży usług finansowych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Chociaż pojęcie fintech najczęściej kojarzy się ze startupami, to jego geneza miała miejsce w przestrzeni bankowej. To właśnie największe podmioty finansowe mogły pozwolić sobie na implementowanie najnowszych rozwiązań teleinformatycznych, które ułatwiały klientom korzystanie z ich usług. Głównym kryterium, które musi spełnić dana firma, aby była klasyfikowana jako podmiot fintech, jest oferowanie usług finansowych. Może być to zarówno świadczenie usług, jak i dostarczanie gotowych rozwiązań innym przedsiębiorstwom z tego sektora biznesowej aktywności.

Kiedyś telefon do brokera, teraz kilka stuknięć w ekran smartfona

Wszyscy już przyzwyczailiśmy się do codziennego korzystania z bankowości mobilnej. Standardem są też bramki płatności, oferujące ekspresowe przelewy działające w trybie 24/7 czy nawet przelewanie środków BLIK-iem na numer telefonu.

Obecnie najwięcej innowacji sektora fintech dotyka rynku inwestycji kapitałowych. Szczególnie dobrze widać to wśród osób inwestujących na giełdzie czy grających na rynku forex lub krypto. Zamiast składać zlecenia w niewygodnych serwisach przeglądarkowych, inwestorzy wykorzystują do tego specjalne aplikacje na telefonach. Ogranicza to czas potrzebny na logowanie się i eliminuje konieczność posiadania przy sobie komputera.

Tego rodzaju rozwiązania nieśmiało wkraczają dopiero do Polski, ale na terenie USA istnieje wiele firm pokroju Robinhood – usługi brokerskiej, pozwalającej na inwestowanie w akcje giełdowe, opcje i ETFy – bez jakichkolwiek prowizji. Usługa ta pozwala także na kupowanie cząstek akcji, np. żeby stać się akcjonariuszem Amazonu, nie trzeba już wydawać na to ponad 3 100 USD/1 szt., a stać się właścicielem jedynie pożądanego ułamka akcji.

Technologia blockchain jest tuż za horyzontem

Bitcoin, który od kilku lat nieprzerwanie zyskuje na popularności, przyniósł ze sobą jedną z być może największych innowacji. Jest nią blockchain czyli system łańcuchów blokowych. Technologia ta umożliwia dogłębną weryfikację danych oraz ich kryptograficzne zaszyfrowanie tak, aby żadna niepowołana osoba – nie mogła uzyskać do nich dostępu. Najnowsze implementacje blockchainu oferują też niezrównaną do tej pory prędkość przetwarzania transakcji. Sektor fintech bacznie przygląda się dalszemu jej rozwojowi i sam po cichu pracuje już nad wdrażaniem jej do pakietu swoich produktów.

Fintech udzieli Ci szybkiej pożyczki

Na rynku kredytów oraz szybkich pożyczek pozabankowych, można zetknąć się już z różnymi narzędziami, które usprawniają i przyspieszają ocenę zdolności kredytowej. Za to również odpowiedzialna jest technologia fintech, a takie narzędzia jak np. Instantor lub Kontomatik – ułatwiają błyskawiczną ocenę możliwości uzyskania kredytu czy pożyczki – z poszanowaniem prywatności osoby potrzebującej sięgnąć po dodatkową gotówkę.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.