Zakup złota za pośrednictwem platformy Revolut – rewolucyjna usługa brytyjskiego fintechu

0 652
3 / 100

Brytyjski fintech udostępnił swoim klientom nową funkcję, dzięki której użytkownicy mają możliwość nabycia złota za pośrednictwem platformy. Rozwiązanie oferowane przez przedsiębiorstwo, to kolejna, oprócz kryptowalut i udostępnionej w zeszłym roku możliwości kupna akcji, metoda na dywersyfikację kapitału. Na naszych oczach rodzi się prawdziwie innowacyjna i wielofunkcyjna platforma inwestycyjna online!

Obrót złotem za pośrednictwem aplikacji

Po aktualizacji, która miała miejsce początkiem marca 2020 r., w aplikacji pojawiła się nowa zakładka „Towary”. Proces zakupu złota, nie odbiega znacząco od procedury zakupu kryptowalut, rozwiązanie wprowadzone przez Revolut, w założeniu miało być bowiem intuicyjne i szybkie. Użytkownik ma możliwość śledzenia kursów oraz statystyk i w dowolnym momencie może dokonywać transakcji obrotu złotem. Do użytku konsumentów oddana została także usługa auto-exchange, dzięki której złoto zostanie sprzedane, po osiągnięciu ustalonej przez użytkownika ceny. Posiadanymi zasobami złota nie można jednak płacić. Jeśli jedyne środki na koncie, dostępne są w postaci złota, aplikacja dokona wymiany środków na walutę lub kryptowalutę. Złoto można przetransferować również do innego użytkownikowi aplikacji, klienci mają możliwość transferu kruszcu w ramach opcji cashback. Revolut zastrzega, że nabyte złoto, przechowywane jest przez współpracujące firmy, wobec czego brytyjskie przedsiębiorstwo, nie dostarczy użytkownikowi kruszcu w formie fizycznej ani w żaden sposób nie umożliwia dostępu do surowca.

Kto może skorzystać z funkcji?

Usługa nie jest dostępna dla użytkowników korzystających z darmowego planu standard. Do obrotu złotem, upoważnieni są wyłącznie użytkownicy dysponujący płatnymi subskrypcjami typu premium lub metal. Na chwilę obecną, funkcja oferowana przez Revolut, nie jest dostępna we wszystkich krajach. Do tego grona, jak na razie zalicza się również Polskę, jednak dotychczasowe poczynania przedsiębiorstwa, pozwalają wierzyć, że pojawienie się rewolucyjnej usługi w naszym kraju, to kwestia czasu.

Revolut skupi się na rozwoju działalności bankowej

Początkiem 2020 roku, Revolut ogłosił pozyskanie dofinansowania o wysokości 500 milionów dolarów. Z informacji prasowej, wynika że środki zostaną wykorzystane na dalszy rozwój, poprawę standardów i wzbogacenie oferty usługowej. Revolut zamierza skoncentrować się dodatkowo na działalności bankowej na terenie Europy oraz oferować pożyczki i lokaty. Wszystko w celu poszerzenia grona aktywnych użytkowników. Fintech ma ambitne plany zostania aplikacją bankową pierwszego wyboru. Dotychczas Revolut używany był wyłącznie do realizacji usług niedostępnych w sektorze bankowym, teraz ma szansę stać się topową platformą inwestycyjną wraz z kompleksową ofertą obsługi finansowej.

26.

Spread walutowy – czym jest i jak go obliczyć?

Wiedza na temat spreadu, jest kluczowa w przypadku inwestorów planujących obrót aktywami, w tym m.in. papierami wartościowymi, towarami oraz walutami. Spread walutowy, mimo, iż nie jest powszechnie znanym zagadnieniem – ma olbrzymie znaczenie dla osób spłacających kredyt w obcej walucie albo dokonujących wymiany dewiz. Warto więc zrozumieć istotę spreadu i towarzyszącą mu specyfikę.

Czym jest spread walutowy?

Spread walutowy stanowi marżę, czyli narzuconą różnicę ceny sprzedaży i ceny kupna danej waluty, będącą źródłem dodatkowego zysku dla instytucji finansowej. Punktem odniesienia dla ustalenia wysokości spreadu, jest cena rynkowa waluty. Kurs kupna określonej waluty przez osobę fizyczną, będzie wyższy, niż w przypadku sprzedaży tej samej waluty. Podczas zaciągania kredytu w obcej walucie, kwota pożyczki zostanie przeliczona po niższym kursie, natomiast kurs obowiązujący podczas spłaty zadłużenia będzie wyższy. To sprawia, że spread jest kosztem, który pomniejsza efektywność finansową inwestycji oraz podraża transakcje oparte o przewalutowanie.

Czy można uniknąć spreadu?

Ustawa z dnia 29.07.2011 r., zwana również ustawą antyspreadową, zobowiązała instytucje finansowe do umożliwienia spłaty kredytów – bezpośrednio w walucie, w której kredyt został zaciągnięty. Dzięki tym regulacjom, kredytobiorca może uniknąć niekorzystnego dla siebie przewalutowania. Spread ustalony przez banki, zazwyczaj przewyższa marżę narzuconą przez kantory czy NBP, czyniąc z niego źródło dodatkowego zarobku. W celu zniwelowania kosztów, zalecana jest staranna weryfikacja ofert i wybór podmiotu, który oferuje najbardziej korzystne warunki w tym zakresie. Obecnie w Polsce mamy do czynienia z powszechną mobilizacją kredytobiorców, wspartych orężem w postaci kancelarii prawnych, które toczą sądowe batalie z bankami, odnośnie stosowania niekorzystnych zapisów w umowach kredytowych, m. in. związanych z wysokością spreadu.

Kto ustala spread i jakie czynniki na niego wpływają?

Marża walutowa jest ustalana indywidualnie przez banki oraz kantory, jej wysokość uzależniona jest od kursu rynkowego i popytu na konkretną walutę, a także stabilności danej pary walutowej. Należy pamiętać, że marża walutowa – to korzyść dla podmiotu dokonującego przewalutowania. Wobec tego – zysk, jaki pośrednik chce wypracować na handlu walutami, również jest wkalkulowany w spread.

Jak obliczyć marżę?

Spread może zostać wyrażony w liczbach oraz procentach. Liczbowe określenie marży, nie stanowi problemu interpretacyjnego, bowiem jest to różnica pomiędzy ceną sprzedaży i kupna waluty. Do obliczania procentowej wartości spreadu, służy z kolei wzór:

Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.