Gdzie można płacić kryptowalutami?

0 1 027

Skala płatności kryptowalutami jest obecnie w handlu detalicznym niewielka, jednak można zaobserwować pewną zmianę tendencji w tym zakresie. Niebawem kryptowaluty mają szansę stać się powszechnym i alternatywnym środkiem płatniczym, dlatego już teraz zasługują na uwagę.

Stacjonarnych oraz internetowych punktów przyjmujących wirtualną walutę, cały czas przybywa, a swoje zainteresowanie tym środkiem płatności, wyraziły czołowe przedsiębiorstwa, m.in. Dell i Microsoft.

Dlaczego płatności kryptowalutami są opłacalne?

Korzyści wynikające z płatności kryptowalutami, odnoszą zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy. Klient posługujący się kryptowalutą, nie musi udostępniać swoich danych osobowych, a więc zyskuje jednocześnie gwarancję anonimowości danej transakcji. Korzyści dla sprzedawcy, wynikają przede wszystkim z niższych kosztów tego typu rozliczenia i szybkich przekazów. Akceptacja kryptowalut, to także rozwiązanie problemu obciążenia zwrotnego, tzw. chargebacku.

Płatność internetowa

Internet stwarza szerokie spektrum możliwości każdemu, kto posługuje się kryptowalutami. Najpopularniejszą kryptowalutą, czyli bitcoinem (BTC), użytkownik zapłaci w sieci praktycznie za wszystko. Korzyści wynikające ze stosowania tego alternatywnego środka płatniczego, sprawiają, że różne serwisy internetowe coraz częściej preferują kryptowaluty, rezygnując jednocześnie z innych form rozliczeń.

Płatność w punktach stacjonarnych

Brak integracji kryptowalut z kasami fiskalnymi i terminalami płatniczymi, sprawia, że nie jest to bardzo rozpowszechnione rozwiązanie, a placówek przyjmujących wirtualną walutę – w ostatnich latach zdecydowanie przybyło. Informacje na temat punktów, w których bitcoin jest akceptowanym środkiem płatności, prezentuje internetowa strona coinmap. Obecnie płatność kryptowalutą, możliwa jest aż w 19132 miejscach na świecie. Za pośrednictwem bitcoina, można zapłacić m.in. za zakupy, noclegi, posiłki w restauracjach czy korzystanie z siłowni.

Jak płacić bitcoinami?

W celu przechowania kryptowaluty, a także wykonywania transakcji, konieczne jest posiadanie wirtualnego portfela, występującego pod postacią strony internetowej, aplikacji lub urządzenia. Wybór portfela jest kwestią indywidualną, ze względu na dużą dostępność aplikacji mobilnych, stacjonarnych i hybrydowych. Istnieje również możliwość wybrania portfela, w postaci fizycznego nośnika. Posiadany portfel, należy zasilić kryptowalutą, którą można nabyć na giełdzie lub otrzymać od innego użytkownika. Środki w postaci np. bitcoina, można wykorzystywać do płatności, wszystkie transakcje zlecane są za pośrednictwem portfela lub z wykorzystaniem specjalnej karty debetowej. Z uwagi na olbrzymią wartość bitcoina (z końcem marca 2020 r. – 1 BTC miał równowartość ponad 25 tys. złotych), większość płatności ma postać ułamkową (np. 0,07 BTC).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.