Fundusz COVID – wsparcie przedłużone do końca 2021 roku

0 258
59 / 100

Sejm przyjął właśnie poprawki Senatu do ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Firmy będą mogły uzyskać wsparcie w związku z pandemią COVID-19 aż do 31 grudnia 2021 roku. 

Wydawało się, że podział między Sejmem i Senatem będzie nie do przeskoczenia. W tym przypadku obie izby polskiego parlamentu zdecydowały się jednak wznieść ponad podziały i wspólnie zaordynowały wsparcie dla Polaków. A tak naprawdę dla polskiej gospodarki. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 będzie wspierał przedsiębiorców do końca przyszłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że przyznane środki będą musiały zostać wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem.

Przypomnijmy, że dotychczasowa pomoc w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych trwa od marca, kiedy pandemia uderzyła w nasz kraj. Wysokość półrocznej pożyczki będzie zależna od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy. Jeśli okaże się, że przyznana pomoc będzie niewystarczająca, firma będzie mogła wystąpić o dodatkową z wydłużonym okresem spłaty.

Duże firmy natomiast będą mogły skorzystać z pomocy lub wydłużenia terminu spłaty w ramach wsparcia na restrukturyzację. Ma to zapewnić płynność na czas restrukturyzacji lub przeprowadzenia likwidacji.

Duży przedsiębiorca również będzie mógł ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach wsparcia na restrukturyzację. Celem tej formy pomocy jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji.

Fundusz COVID-19 finansowany jest ze środków budżetu państwa. Operatorem natomiast jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Zasady pomocy zostały oparte na wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych, znajdujących się w trudnej sytuacji.

Źródło: money.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.