Ponad 66 tysięcy wniosków – turyści chcą rekompensaty za wycieczki

0 128
63 / 100

Turyści złożyli ponad 66 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 205 mln zł. Wszystko z powodu wycieczek, które się nie odbyły z powodu pandemii COVID-19. Rekompensaty to jednak nie wszystko. Jak informuje resort rozwoju, pracy i technologii, również organizatorzy wnioskują o zadośćuczynienie – jego wartość określa się na ok. 210 mln zł.

– Obowiązująca od października tarcza turystyczna wprowadziła szereg korzystnych zmian dla branży turystycznej. Dodatkowo w październiku weszła w życie ustawa, która przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego dla agentów turystycznych – powiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak podaje ministerstwo, niemal 200 organizatorów turystycznych złożyło ponad 2 tysiące wniosków biur podróży w sprawie 70 tysięcy podróżnych. Wnioski o pomoc do ZUS sięgają 26 mln zł.

Wnioski, o których mowa składane są do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dotyczą zarówno turystów, jak i branży. Wypłaty mają być udzielane poprzez Turystyczny Fundusz Zwrotów. Warto zaznaczyć, że mowa tylko o pierwszych dniach działania Tarczy 5.0. Z każdym kolejnym wniosków może przybywać.

Ministerstwo przy okazji przypomniało, że w ramach pomocy dla sektora turystycznego przewidziano zwolnienie ze składek ZUS i innych, należnych za okres od 1 lipca 2020 r. do 31 września 2020 r. – skorzystać z nich mogą m.in. hotelarze, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni).

Ponadto tarcza ma pozwolić na prostsze rozwiązania przy składaniu wniosków o świadczenia postojowe dla agentów turystycznych oraz dodatkowego postojowego dla transportu lądowego. 

Tarcza 5.0 stworzyła też de facto Turystyczny Fundusz Zwrotów, pozwalający organizatorom oraz podróżnym możliwość ubiegania się o wypłatę rekompensaty w związku z odwołanymi z powodu pandemii koronawirusa imprezami turystycznymi.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z branżą turystyczną. Mając świadomość tego, że jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych wskutek obecnego kryzysu wywołanego przez pandemię Covid-19, sukcesywnie oferujemy jej kolejne formy wsparcia ze strony polskiego państwa – dodał Gowin.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.