Zwolnienie ze składek ZUS i postojowe będą przedłużone?

0 215
60 / 100

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która pozwoli na dalsze korzystanie ze zwolnień ze składek ZUS oraz przedłużenie postojowego. Projekt ma trafić do Sejmu w najbliższych dniach. Być może uda się go przegłosować już na najbliższym posiedzeniu, 22 lipca. Byłoby to spore ułatwienie dla przedsiębiorców oraz osób wykonujących umowy cywilno prawne.

Dla kogo będzie przedłużona pomoc?

Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 rząd zaczął wprowadzać kolejne wersje tarczy antykryzysowej, która miała wspomóc tak pracowników, jak i pracodawców. Setki tysięcy wniosków zostało złożonych, miliony złotych przekazano jako wsparcie w tym trudnym okresie, kiedy pracy było mniej, a wiele osób zostało pozbawionych jakichkolwiek przychodów. Szczególnie chętnie z pomocy korzystały osoby samozatrudnione oraz wykonujące zlecenia na podstawie umów cywilno-prawnych.

Teraz pojawiły się głosy, że jest szansa na przedłużenie okresu zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia postojowego. Pierwotnie wsparcie miało dotyczyć okresu od marca do maja. Jest jednak pewien haczyk. Otóż przedłużenie nie będzie dotyczyło wszystkich.

Kto zatem znajdzie się w uprzywilejowanej grupie? Branża turystyczna. Konkretnie agenci, piloci wycieczek, przewodnicy oraz sektor transportowy związany z turystyką. Nie da się ukryć, że to właśnie turystyka najmocniej odczuła skutki pandemii, jednak to wciąż niejedyna branża, która wciąż odczuwa kryzys. Dlatego można się spodziewać, że inne środowiska podniosą głos – głównie osoby pracujące w środowisku artystycznym oraz freelancerzy.

Projekt ma zaraz trafić do Sejmu

Jadwiga Emilewicz – wicepremier oraz minister rozwoju – zapowiada, że projekt ustawy trafi do Sejmu do końca bieżącego tygodnia. Tak, aby 22 lipca został on już poddany pod głosowanie. Do Sejmu trafi jako projekt poselski, dzięki czemu droga legislacyjna będzie mocno skrócona – nawet w ciągu jednego dnia będzie mógł zostać przegłosowany.

Zapewnienia zapewnieniami, jednak jeśli inne grupy zawodowe zaczną domagać się przedłużenia świadczeń i ulg również dla nich, może się okazać, że cały proces potrwa dłużej.

Źródło: pit.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.