Pakiet deregulacyjny – ważne zmiany dla kierowców

0 282
56 / 100

Już w piątek, 4 grudnia, wchodzi w życie spora część pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Zmienią się zasady rejestracji pojazdu – teraz będzie to prostsze. Trudniej natomiast będzie uzyskać „amerykańskie” tablice rejestracyjne.

Pakiet deregulacyjny ma usprawnić oraz unormować prawo. I tak, od 4 grudnia, łatwiej będzie zarejestrować auto. Ponadto nie trzeba będzie się już przejmować, że w dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce pieczątki diagnostyczne. Diagności natomiast będą teraz musieli baczniej przyglądać się tablicom rejestracyjnym.

Dowodu rejestracyjnego wprawdzie nie trzeba już wozić ze sobą od dwóch lat, jednak wciąż trzeba było z nim jeździć na stację diagnostyczną, aby wbić pieczątkę o aktualnym przeglądzie technicznym. W dokumencie jest zaledwie sześć miejsc, a to oznacza, że wielu kierowców musi co kilka lat jeździć i wymieniać dowód na nowy. Dwukrotna wizyta w urzędzie miasta kosztowała 71,50 zł.

Teraz nastąpią spore zmiany. Postępująca cyfryzacja w końcu dotarła również do świata motoryzacji, a raczej przepisów z nią związanych. Wprawdzie jeszcze daleko do rozwiązań, które wydają się oczywiste, jednak małymi krokami nastaje współczesność. I tak, zgodnie z art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany.

Od teraz wystarczy zaświadczenie ze stacji diagnostycznej. Poza tym dane te powinny być widoczne od razu w CEPiK. Skoro nie trzeba wozić przy sobie dowodu rejestracyjnego, to równie dobrze nie trzeba go posiadać w ogóle, jeśli skończą się miejsca na pieczątki. Przecież pozostałe dane pozostają bez zmian.

To jednak nic, w porównaniu z naprawdę rewolucyjną zmianą. Dotyczy ona rejestracji samochodu. Od 4 grudnia będzie można zrobić to w dowolnym urzędzie, a nie – jak było dotychczas – we właściwym ze względu na adres zamieszkania. Pojazd wywożony za granicę będzie wyrejestrowywać starostwo – co też ułatwi życie właścicielom aut.

Ważna zmiana dotyczy również krótkich tablic rejestracyjnych, które powstały specjalnie na potrzeby aut sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych, aby nie trzeba było wprowadzać jeszcze większych modyfikacji w pojeździe. Od teraz małe tablice rejestracyjne będą wydawane wyłącznie do pojazdów, które są do nich przystosowane, a nie – jak było do tej pory – na życzenie. W innym przypadku nie uzyskamy badania technicznego.

Źródło: wprost.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.